Tájtervezés
Tájtervezés - Tájrendezés
- Természetvédelmi Kezelési Terv
- Környezetvédelmi program
- Környezeti Hatásvizsgálat
- Fejlesztési koncepció
- Fejlesztési stratégia
- Fejlesztési program
- Rendezési tervek
- Tájrehabilitációs tervek
- Rekultivációs tervek
- Védelmi célú tervek
- Fejlesztési célú tervek
- Rehabilitációs tervek
Természetvédelmi Kezelési Terv
Jelentése: „a védett természeti érték/terület felmérése, nyilvántartása, megóvása, őrzése, fenntartása, bemutatása és helyreállítása érdekében végzett tevékenység”
A Természetvédelmi Törvény értelmében minden védett természeti területre el kell készíteni és 10 évente felülvizsgálni. Erről gondoskodni a tulajdonos (kezelő) feladata!
A védetté nyilvánítás feltétele, vagyis új terület e terv hiányában nem helyezhető természetvédelmi oltalom alá.
Környezetvédelmi program
Feladata: egy adott terület természeti adottságai és a területhasznosítás viszonyából eredő, a környezeti elemeket vagy rendszereket veszélyeztető tényezők azonosítása és a szükséges intézkedések meghatározása .
A Környezetvédelmi Törvény kötelezően előírja a települések számár Települési Környezetvédelmi Program készítését és felülvizsgálatát.
Környezeti Hatásvizsgálat
Döntést megalapozó dokumentáció, mely a környezetre várhatóan jelentős mértékben hatást gyakorló tevékenységek megkezdése előtt kötelezően készítendő és a hatások azonosítására és értékelésére törekszik.
Kiterjed az egyes beruházásokra, valamint tervekre és programokra is (így például a Településrendezési Terv részét képező Településszerkezeti Tervre).
Fejlesztési célú tervek
Célja az adott terület/település társadalmi, gazdasági és környezeti adottságok és folyamatok értékelésén alapuló, tervszerű beavatkozási irányok meghatározása , rövid, közép- és hosszú távú fejlesztési célok kijelölése , valamint az ezek eléréséhez szükséges intézkedések összehangolása .
A terv „mélységét” tekintve lehet stratégia, koncepció, vagy a konkrét intézkedéseket tartalmazó program.
Lehet „általános”, vagy specifikusan egy adott területre (pl. turisztika, infrastruktúra) koncentráló terv.
Rendezési tervek
Célja a fejlődés kereteinek meghatározása, ezáltal a védelmi és fejlesztési feladatok leghatékonyabb eszköz e. Feladata többek között a területhasználat módjának és az építés rendjének szabályozása, az infrastruktúra-hálózat meghatározása , valamint az erőforrások hatékony hasznosításának elősegítése (az épített környezet alakításáról és védelméről szóló 1997. évi LXXVIII tv. értelmében) .
Rehabilitációs tervek
Célja a helytelen használat során rombolt, illetve kedvezőtlen természeti folyamatok során degradálódott táji adottságok helyreállítása . Kézenfekvő példaként említhetjük a felhagyott bányák területeinek rehabilitációját, de ide sorolható az utak tájrendezése is. Gondos tervezéssel és hatékony kivitelezéssel növelhető a terület potenciálja, esztétikai és ökológiai állapota.
Rekultivációs tervek
Egy rombolt terület újrahasznosításra alkalmassá tételét célozza. Első lépése a káros folyamatok megszüntetése – esetlegesen a szennyeződések eltávolítása (kármentesítés) –, ezt követően pedig a valamely, az eredeti hasznosítástól eltérő, új hasznosítási mód feltételeinek megteremtése. Hosszú folyamat, speciális esetekben (például hulladéklerakók rekultivációja) több évtizednek kell eltelnie, míg befejezettnek tekinthető.